27 stycznia, 2023

AzjaParts

Serwis wielotematyczny

Wady i zalety telemedycyny

2 min read

Obecnie wiele obszarów codziennego życia przeniosło się do internetu. Zdalnie się uczymy, pracujemy, wysyłamy deklaracje podatkowe czy szukamy miłości w sieci. Zmiany w społeczeństwie wymusiła pandemia Covid-19 i nie ominęło to również służby zdrowia. Tylko 6,8 procent Polaków w 2017 roku twierdziło, że korzystało z usług medycznych online, podczas gdy w 2020 było to już 60%. Telemedycyna stała się prawdziwą i popularną alternatywą dla tradycyjnych wizyt w gabinecie. Intensywny postęp technologiczny umożliwia jej rozwój, powodując też dyskusję na temat słuszności zdalnej medycyny. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom medycyny online:

Do wady telemedycyny zaliczamy:

-utrudnione nawiązanie relacji lekarza z pacjentem

Pani Stasia na emeryturze lubiła pogadać z każdym lekarzem w przychodni, bez względu na to jak poważna była dolegliwość. Teraz konsultując się przez internet, ma wrażenie, że nikt jej tak naprawdę nie słucha, a ona sama bagatelizuje takie zalecenia.

-brak możliwości natychmiastowej reakcji z powodu zagrożenia życia

Lekarz rodzinny nie może podjąć reanimacji, kiedy samotny pacjent zasłabnie w trakcie wideokonsultacji. Podczas wizyty w gabinecie oczywiście.

-ograniczone możliwości zbadanie i oceny fizycznej pacjenta

Pan Andrzej podczas telerehabilitacji błędnie wykonuje ćwiczenia i fizjoterapeuta nie może go poprawnie skorygować.

-nieodpowiednie korzystanie z teleurządzeń medycznych

Rozmieszczenie poprawnie na ciele elektrod do domowego pomiaru EKG może być trudne dla przeciętnej osoby, a przez to pomiary nie będą rzeczywiste.

Zalety telemedycyny to:

-oszczędność finansowa na dojazd do placówki medycznej oraz pacjenta

Ania nie musi biec na drugi koniec miasta do ginekologa po comiesięczną receptę, wystarczy, że zadzwoni. Podobnie doktor może zapytać o stan zdrowia pacjenta po wypisaniu go ze szpitala bez wizyty.

-zminimalizowane ryzyko zakażeń

Obserwowaliśmy to podczas ostatniej pandemii Covid-19. Im mniej osób w danym pomieszczeniu, tym łatwiej zachować zdrowie.

-szybkie i proste uzyskanie porady medycznej

Osoby podróżujące służbowo oraz rodzice chętnie docenią możliwość konsultacji z lekarzem, bez konieczności nagłej zmiany planów.

-ułatwienie dostępu do specjalistycznej opieki medycznej

Osoby z cukrzycą za pomocą glukometru i połączonej z nim aplikacji mogą monitorować swój stan zdrowia i być w stałym kontakcie z lekarzem.

-łatwiejszy dostęp do dokumentacji medycznej

Daniel może prześledzić swoje ostatnie wizyty i wykupione recepty na jednym koncie.

Jak widać, zdalna medycyna to rozwiązanie przyszłości, ale posiada pewne ograniczenia.

Podejdźmy do tego odpowiedzialnie, a poprawimy opiekę zdrowotną już dziś.

Copyright © AzjaParts - Serwis wielotematyczny All rights reserved. |