15 lipca, 2024

AzjaParts

Serwis wielotematyczny

Pokrętła do grzejników – podkręć ciepło w swoim domu

2 min read

Woman adjusting the temperature on valve of a radiator at home, modern interior background

Wkładki termostatyczne a regulacja

Sklepy z grzejnikami posiadają w swojej ofercie wiele rodzajów grzejników. Niezależnie od tego czy są to grzejniki kanałowe, ścienne czy dekoracyjne wymaganym elementem jest montaż wkładki termostatycznej. Jej zadanie to zwiększanie lub zmniejszanie przepływu cieczy grzewczej w zależności od potrzeb użytkownika i jego ustawień. Wkładki termostatyczne montowane w grzejnikach są ściśle określone pod względem wymiarów czy stopnia przepływów cieczy grzewczej. Precyzyjne zwymiarowanie zależne jest od roku produkcji grzejnika, gdyż konkretne modele wkładek termostatycznych są ściśle dopasowane do danej serii grzejników. Spowodowane jest to przymusem jak najlepszego odzysku cieplnego. Sklepy z grzejnikami sprzedają wkładki termostatyczne z wstępną, uniwersalną nastawą temperaturową dopasowaną do grzejników w swojej ofercie, lecz istnieje możliwość dokupienia urządzenia nastawowego, które pozwoli na precyzyjne ustawienie i komfort użytkowania. 

Wkładki termostatyczne są często stosowane w systemach centralnego ogrzewania, ponieważ pozwalają na niezależne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, które może pomóc w ograniczeniu zużycia energii i kosztów związanych z ogrzewaniem. Systemem centralnego ogrzewania możemy sterować za pomocą głowic elektronicznych lub manualnych. Wkładki termostatyczne mają znormalizowane systemy mocowań głowic termostatycznych lub pokręteł w celu ułatwienia dopasowania pokrętła do danego modelu wkładki.

Pokrętła do grzejników czyli jak poprawić komfort użytkowania grzejnika

Pokrętła do grzejników jakie możemy znaleźć w sklepach z grzejnikami dzielą się na termostatyczne lub ręczne. Pokrętło termostatyczne pozwala na precyzyjną regulację temperatury w budynku. Działa na bardzo podobnej zasadzie jak wkładka termostatyczna. Regulacja odbywa się poprzez ustawienie odpowiedniej wartości temperatury w zależności od wyskalowania zakresów temperatury na podziałce liczbowej. Istnieją też wersje z wyświetlaczem i sterowaniem elektronicznym. Pokrętła ręczne różnią się od termostatycznych zasadą działania. Poziom temperatury ustawia się za pomocą odkręcania lub zamykania zaworu bez możliwości regulacji temperaturowej w czasie rzeczywistym. Brak możliwości regulacji termostatycznej skutkuje tym, że użytkownik sam musi kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. 

Sklepy z grzejnikami posiadają w ofercie również szeroki wachlarz pokręteł do grzejników w zależności od sposobu ich montażu. Pokrętła mogą być mocowane nie tylko w górnej części grzejnika, ale również w dolnym elemencie czy środkowym w zależności od konstrukcji urządzenie grzewczego. Istotnym jest również dopasowanie pokrętła grzejnikowego do systemu mocowania na wkładce termostatycznej. W celu ułatwienia montażu pokręteł manualnych czy termostatycznych producenci mają w swojej ofercie szeroki wachlarz redukcji oraz adapterów uniwersalizujących mocowanie. Sklepy z grzejnikami posiadają je w swojej ofercie, a wykwalifikowana obsługa pomoże w doborze odpowiedniego produktu.

 

Copyright © AzjaParts - Serwis wielotematyczny All rights reserved. | Newsphere by AF themes.