5 grudnia, 2023

AzjaParts

Serwis wielotematyczny

Japandi – minimalistyczny wystrój domu

3 min read
styl japandi

Pośród różnych stylów aranżacji domu na szczególną uwagę zasługuje styl Japadi. Żyjemy w czasach pośpiechu i rozwoju technologii. Zewsząd atakują nas przeróżne reklamy, nadmiar informacji i po prostu hałas. Potrzebujemy miejsca, w którym da się od tego wyrzyskiego odpocząć, zrelaksować się, wyciszyć, uspokoić zmysły. Jak takie miejsce stworzyć?

Czym jest styl Japandi?

Japandi jest stylem, który łączy w sobie style: japoński i skandynawski. Oba są minimalistyczne, surowe i jednocześnie przytulne. To styl idealny dla tych, którzy szukają wyciszenia i spokoju we własnym domu. Pojawił się on stosunkowo niedawno i szybko zyskał popularność na całym świecie. Umiar i przytulność to dwie charakterystyczne cechy tego typu aranżacji.

Wiele osób gromadzi w domach niepotrzebne rzeczy. często rządzi nami konsumpcjonizm, często kupujemy więc rzeczy, które nie są nam tak na prawdę potrzebne i jedynie zagracają naszą przestrzeń. Otaczamy się wieloma gadżetami i dodatkami, tworząc w domu mini galerie. Choć ma to też swój urok, często jednak zamiast przynosić nam tak bardzo potrzebny spokój i wyciszenie, dodają niepotrzebnych bodźców, zwielokrotniając hałas.

Jak zaaranżować wnętrze w stylu japandi?

Wspomniany już wcześniej minimalizm i przytulność to cechy charakterystyczne tego stylu. Oznacza to, że w mieszkaniu powinny się znaleźć jedynie najpotrzebniejsze rzeczy użytkowe i dekoracyjne. Przykładowo na komodzie zamiast wielu figurek, kwiatów i innych elementów, stawiamy jedną doniczkę z kwiatkiem, czy świecę.

Wystrój domu powinien być zatem zarówno ascetyczny, jak i ciepły. Efektowna forma, czyste linie i starannie dobrane elementy, niezbędne użytkowe rzeczy, to klucz tego typu aranżacji. Łączymy rzeczy tak, by pasowały do siebie kolorystycznie, tworząc harmonijną całość. Kolorystyka to przede wszystkim połączenie ciemniejszych brązów z jego jasnymi odcieniami czy bilą.

Minimum wyposażenia, czyli tylko to, co naprawdę konieczne, znacznie powiększa przestrzeń. Rzeczy mniej potrzebne umieszcza się w zabudowach czy zamykanych szafach, ukrywając je przed wzrokiem. To styl, który lubi porządek i harmonię, pomagając wprowadzić je w nasze codzienne życie. Łagodny i surowy zarazem, przytulny i ascetyczny. Co jest zatem potrzebne, by osiągnąć taki efekt?

Jakie materiały wybrać do aranżacji wnętrza w stylu japandi?

Pierwszą rzeczą jest umiar. On jest konieczny. Jeśli zaś chodzi o poszczególne elementy, to na pierwszy plan wysuwa się drewno. Może być ono o ciemnym lub jasnym zabarwieniu, można też je łączyć, na przykład ciemne panele na podłodze i jasne meble. W stylu tym próżno szukać elementów z tworzyw sztucznych. Używa się jedynie naturalnych materiałów.

Drewno nie musi być nieskazitelne. Dobrze, gdy ma sęki i przebarwienia, sprawia to, że jeszcze bardziej zbliża nas do natury. Inną cechą charakterystyczną tego stylu są plecionki z włókien, lniane tkaniny, bawełna i wełna a także ceramika i kamień. Fotele, siedziska i sofa tapicerowane, o miękkich, obłych liniach, to idealne zestaw wypoczynkowy.

Dominują barwy ziemi, brązy, czerń, złamana biel, beż, szarości i zielenie przeplatane akcentami barwy ognia w ich przybrudzonej formie, jak ugier czy rudy. Do tego stylu bądą również pasowały barwy takie jak: szmaragdowa zieleń czy granat indygo typowe dla Orientu. Elementy oświetlenia wahają się od prostych skandynawskich motywów do typowo japońskich papierowych, czy z plecionki.

Copyright © AzjaParts - Serwis wielotematyczny All rights reserved. | Newsphere by AF themes.