4 grudnia, 2023

AzjaParts

Serwis wielotematyczny

Jak zadbać o zdrowy sen?

2 min read

Dbając o sen, dbasz o zdrowie. Życie w pośpiechu i stresie, ze złymi nawykami żywieniowymi to dzisiejsza codzienność. Wszystkie te czynniki przekładają się na to, że w nocy trudno nam zasnąć i tym samym zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią regenerację. Jak więc odpowiednio spać, by wypoczywać?

Zasady zdrowego snu

Na zdrowy sen wpływają przede wszystkim dwa aspekty – jego długość i jakość. Pierwsze możemy zapewnić poprzez zachowanie odpowiedniej higieny snu, stosując proste zasady. Warto spać w odpowiednich porach, zgodnych z indywidualnym rytmem dobowym, a także zrezygnować z jedzenia na 2-3 godziny przed snem. Zaleca się także, by zrezygnować ze spożywania alkoholu przed położeniem się. Zamiast tego można wybrać napary z melisy i rumianku, które ułatwią zasypianie. 

Popraw jakość snu

Jakość snu jest równie ważna, jednak trudniej o nią zadbać. Jeśli mimo długiego snu wstajemy niewyspani, może to oznaczać, że sen nie zapewnia nam wystarczającej regeneracji, co może w dłuższej perspektywie obniżać poziom koncentracji i zdolności pamięciowe, prowadzić do otyłości lub cukrzycy typu drugiego, a także mieć negatywny wpływ na stan skóry. W takiej sytuacji warto sięgnąć po suplementy diety, które w łatwy i naturalny sposób sprawią, że będziemy wysypiać się lepiej. 

Jakie suplementy wybrać? 

Jednym z najpopularniejszych suplementów jest melatonina – naturalny hormon, wydzielany przez szyszynkę, kiedy znajdujemy się w ciemności. Zmniejsza ona aktywność nerwową i obniża poziom dopaminy, która pobudza organizm. Zażywanie melatoniny przyspiesza zaśnięcie, pomaga w regulacji rytmu dobowego i wydłuża fazę snu REM. Suplement ten docenią także osoby, które często podróżują lub pracują w systemie zmianowym. 

Regeneracja organizmu będzie lepsza również wtedy, kiedy zdecydujemy się na stosowanie środków z wyciągami roślinnymi. Melisa ma działanie uspokające i wyciszające, a owoce dzikiej róży i kwiaty lawendy pomogą przywrócić stan równowagi po stresującym dniu. Co ważniejsze, suplementy ziołowe będą miały holistyczny wpływ na nasz organizm – dzięki zróżnicowanym właściwościom pomogą one zadbać o nasze zdrowie także w innych aspektach. 

Warte uwagi są suplementy zawierające GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy. Działa wyciszająco i uspokajająco, a także pomaga rozluźnić mięśnie. Obniża również ciśnienie i spowalnia akcję serca, co ułatwia zasypianie. GABA ma też wpływ na wydłużenie fazy głębokiego snu i uczestniczy w kontroli wydzielania hormonu wzrostu oraz insuliny, co jest powiązane ze skutkami snu – właściwa regeneracja w nocy wpływa na ogólny stan organizmu i profilaktykę cukrzycy.

Copyright © AzjaParts - Serwis wielotematyczny All rights reserved. | Newsphere by AF themes.