4 grudnia, 2023

AzjaParts

Serwis wielotematyczny

Co warto zobaczyć w … ?

2 min read

… Chojnicach

Chojnice, często określane mianem Bramy Kaszub, są jednym z ważniejszych punktów w programie wycieczki po Pomorzu. To miasto może się pochwalić wieloma cennymi zabytkami, które przypominają o jego ciekawej historii, oraz innymi atrakcjami, którym warto poświęcić swój czas. Co warto wiedzieć na temat Chojnic i ich turystycznego potencjału? W jaki sposób można tu spędzić wolny czas?

Zwiedzanie Chojnic nie może się obejść bez wizyty na rynku, którego najcenniejszą ozdobą jest neogotycki ratusz. W rejonie rynku czeka z kolei wiele malowniczych uliczek, idealnych dla tych, którzy lubią spacerować w historycznej scenerii. Na liście miejskich zabytków, przy których warto się zatrzymać, pojawia się m.in. Brama Człuchowska – jedna z cenniejszych pamiątek po średniowiecznych fortyfikacjach miejskich. Dziś sprawdza się ona doskonale jako Muzeum Historyczno-Etnograficznego, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas. Dla tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek lub chcą miło spędzić czas z dziećmi, nie lada gratką będzie miejscowy park wodny lub Eksperymentarium Chojnice – interaktywna wystawa, dzięki której można zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat świata przyrody. Całość robi wrażenie, a czas spędzony w tym mieście dla nikogo nie będzie czasem straconym.

… Szydłowie

Otoczony średniowiecznymi murami, kusi nie tylko swą zabudową, ale i historią. Szydłów to jedno z najpiękniejszych miast, jakimi może nas oczarować region świętokrzyski, a wycieczki po jego terenie będą nie lada gratką dla każdego miłośnika historii. Co warto zobaczyć w tym mieście? Jakie czynniki sprawiły, iż niewielki Szydłów stał się tak atrakcyjnym celem krajoznawczych wypraw?

Powodów, dla których warto odwiedzić to miasto, jest sporo. Szydłów urzeka swoim układem urbanistycznym oraz cennymi perełkami architektury, które wciąż można podziwiać w obrębie murów miejskich. Na szczególną uwagę zasługuje wspaniała brama Krakowska, przez którą większość turystów trafia na teren historycznej starówki. Pięknie prezentuje się tu również gotycki kościół św. Władysława, w którego wnętrzu zachowało się sporo cennych dzieł sztuki sakralnej. Nie lada gratką dla turystów odwiedzających Szydłów będzie też synagoga, służąca obecnie jako muzeum. Ta budowla zachwyca swą formą i pięknym wnętrzem, a zgromadzone w jej murach eksponaty mogą oczarować każdego. Zwiedzanie Szydłowa warto też zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na spacer po ruinach tutejszego zamku. I on, mimo poważnych zniszczeń, jest cenną pamiątką, której z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Copyright © AzjaParts - Serwis wielotematyczny All rights reserved. | Newsphere by AF themes.