26 września, 2022

AzjaParts

Serwis wielotematyczny

Brzydki zapach pralki – jak się go pozbyć?

3 min read
brzydki zapach z pralki

Pralka to bardzo ważny sprzęt dla każdej gospodyni domowej. Używając jej regularnie można zauważyć, że z bębna wydobywa się dziwny charakterystyczny brzydki zapach. Dbając o domowe sprzęty warto zadbać, by się nie pojawiał. Pranie będzie wtedy sto razy czystsze i będzie pachniało świeżością!
Przyczyny brzydkiego zapachu z pralki
Wkładamy do pralki rzeczy brudne, czasem nawet rzeczy leżą w bębnie całe dnie zanim zostanie włączony cykl prania. Po każdym cyklu pralka pozostaje mokra. W bębnie oraz w gumowym kołnierzu rozwijają się wtedy bakterie i grzyby, odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Gdy po praniu drzwiczki zostaną szczelnie zamknięte, powietrze dusi się w środku i gumowe elementy nie mają możliwości, by wyschnąć. Pranie należy wyciągać od razu po zakończeniu pracy urządzenia, by nie kisiło się w środku powodując rozwój pleśni i bakterii.

Sposoby na walkę z brzydkim zapachem pralki

  • Detergenty w połączeniu z wysoką temperaturą doskonale radzą sobie z bakteriami. Pralki są przystosowane do cyklów z temperatura nawet do 90 stopni. Raz na jakiś czas warto włączyć taki cykl prania dodając detergenty do czyszczenia pralki.
  • Tabletka do zmywarki, jest hitem w czyszczeniu pralki. Ten mocny detergent doskonale radzi sobie z brzydkim zapachem i brudem, którego nie widać na pierwszy rzut oka. Wystarczy wrzucić ją do pustego bębna i włączyć zwykły cykl na 60 stopni. Po wszystkim należy przetrzeć pralkę ściereczką.
  • Drogeryjne specyfiki także nieźle radzą sobie z czyszczeniem pralki. Na półkach można znaleźć kilka rodzajów środków, które czyszczą pralkę. Najczęściej trzeba je wlać do wyczyszczonego ręcznie dozownika i włączyć zwykły cykl prania. oczywiście bez ubrań w środku.
  • Środki do zmiękczania wody warto stosować regularnie. Czyszczą pralkę także w zakamarkach, do których nie dostaniemy się ze ściereczką.

Domowe sposoby na brzydki zapach pralki

Ocet z sodą oczyszczoną

Jak wiadomo soda oczyszczona nadaje się do pieczenia i do sprzątania. Wiedziały to już nasze Mamy! Gdy sodę połączy się z octem ten eliksir zabija wszystkie zarazki. Po wlaniu do dozownika należy włączyć zwykły standardowy program, oczywiście też bez ubrań w środku. Po praniu należy wywietrzyć pralkę, bo ocet ma intensywny zapach. Jednak w środku nie będzie już żadnych bakterii!

Nie zamykać pralki po praniu

Pralka musi wyschnąć inaczej zbierają się w niej duże ilości bakterii i grzybów. W mokrym środowisku mnożą się bardzo szybko, dlatego po praniu trzeba zostawić drzwiczki otwarte.

Czyszczenie filtra

Polecają to producenci, a użytkownicy często o tym zapominają. Filtry w pralce należy czyścić regularnie. Zbiera się tam brud z ubrań, które pierzemy. Trzeba o tym pamiętać, by przedłużyć życie pralki.

Pranie w wysokiej temperaturze

Pralki są przystosowane do cyklów z wysoką temperaturą i choć większość ubrań nie nadaje się do takiego prania, warto czasem włączyć ręczniki na tak wysoką temperaturę. A jeśli nie chcemy wkładać ubrań na takie cykle, od czasu do czasu można wyczyścić bęben poprzez puste pranie w temperaturze 90 stopni.

Copyright © AzjaParts - Serwis wielotematyczny All rights reserved. | Newsphere by AF themes.