Agrowłóknina czarna – charakterystyka i zastosowanie
3 min read
Co to jest agrowłóknina?
Agrowłóknina to jeden z najbardziej praktycznych materiałów wykorzystywanych w ogrodzie. Może służyć np. do okrywania roślin lub jako ściółka. Zmniejsza straty mrozowe i skutecznie hamuje wzrost różnego rodzaju chwastów. Agrotkanina o właściwych parametrach musi być właściwie wybrana i ułożona, tak aby mogła być w pełni funkcjonalna. Agrowłóknina czarna ściółkująca to materiał który wykonany jest z włókien polipropylenowych o przeplatanej, czyli nieregularnej strukturze z wypukłymi rowkami. Charakteryzuje się on tym, że jest bardzo wytrzymały, oddycha i przepuszcza wodę. W zależności do czego jest stosowana, należy pamiętać przy kupnie agrowłókniny o odpowiedniej jej długości i szerokości rolki. Dostępne są one przeważnie w różnych wielkościach i kolorach w zależności od zastosowania. Materiał ten można śmiało kupić z wyprzedzeniem, ponieważ przechowywany we właściwych warunkach (zwłaszcza w pomieszczeniach) może nie stracić swoich wartości użytkowych przez nawet kilka lat.
Czy agrowłókninę można stosować zamiast folii?
Początkowo można pomyśleć, że nieprzepuszczalna lub perforowana (słabo przepuszczalna) folia jest w stanie zapewnić właściwą ochronę przed zimnem, parowaniem wilgoci z gleby oraz chwastami. W praktyce jest zupełnie inaczej, bowiem spełnia omówione wymagania, ale niestety jej stosowanie wiąże się także z niepożądanymi skutkami ubocznymi. Stosowana pod roślinę jest nieprzepuszczalna dla wody, co skutkuje wysychaniem roślin. Pokrywy liści mogą uniemożliwiać roślinom oddychanie, a przy tym jednocześnie powoduje to przegrzanie. Rośliny odradzają się po zimie i są narażone na kolejny przymrozki po zimie. Dlatego materiału tego nie należy używać do pielęgnacji roślin zielonych oraz ochrony ogrodów i balkonów. W tym przypadku odpowiednia będzie agrowłóknina czarna, ponieważ doskonale przepuszcza powietrze oraz wodę.
Agrowłóknina czarna ściółkująca – jak jej używać?
Agrowłókniny można również stosować do ściółkowania gleby. Wykorzystywać do tego należy czarne włókno rolne o grubości 50g/m2. Czarna agrowłóknina do ściółkowania chroni rośliny przed inwazją chwastów i szkodników glebowych oraz pomaga utrzymać wilgotność gleby. Kolejną zaletą jest podwyższona temperatura gleby dzięki osłonie, która sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego i sprzyja wzrostowi roślin.
Przy uprawie warzyw ciepłolubnych, jak np. ogórki, pomidory, papryka, melony, arbuzy, sałata i truskawki, najlepsze efekty daje ściółkowanie gleby czarną agrowłókniną. W ogródkach przydomowych bardzo często stosowane są agrowłókniny do ściółkowania gleby między roślinami na ozdobnych rabatach. Dzięki temu ogranicza się rozwój chwastów, które nie są w stanie przebić się przez warstwę włókniny. Po rozłożeniu agrowłókniny zasypać należy ją korą ogrodową lub żwirem. Dzięki temu agrowłóknina ściółkująca będzie niewidoczna, a powierzchnia kwietnika wygląda naturalnie. Nie należy jednak zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu, odchwaszczeniu i nawożeniu gleby przed rozłożeniem agrowłókniny ściółkowej na kwietniku.